2016.07.21.
Sara Kali- A fekete Madonna
The Roma Feminist Theatre Giuvlipen előadása
Szereplők: Mihaela Drăgan és Horváth Kristóf
2016. július 20. 19:00
Sara Kali, a mitikus karakter, a szent, akit egyetlen egyház sem ismert el, akit különösen roma nők imádtak évszázadokon át, mert erőt és támogatást nyújtott számukra. Úgy éreztük, szükség van egy ilyen védelemre, de ugyanakkor arra is, hogy a roma közönségnek spirituális oltalmat és áldást kínáljunk, amikor szembenéznek a mindennapi rasszizmussal, diszkriminációval, hibáztatással, szexizmussal, homofóbiával és gyűlölettel (ezt mi az előadásban „az ordító oroszlán fel akar falni engem” kifejezéssel írjuk le).
Az előadásunk egy segélykérés Sara Kali-hoz, a roma szenthez: megszólítjuk őt a roma nők érdekében, akik ma szembenéznek a kettős diszkriminációval az egyéni és szisztematikus rasszizmussal és szexizmussal. Ugyanakkor azokért a roma nőkért is, akik tradicionális közösségben élnek, akiknek meg kell birkózniuk a patriarchátussal a közösségen belül (különösen a korai házasság formáival és azzal, hogy a lányok nem férhetnek hozzá az oktatáshoz). Az előadásban megalkotunk egyfajta párbeszédet a zsarnok hangjával, a fehér férfi maszkjával.
Az előadás mindig változik. Először angolul adtuk elő Bécsben a Kvir_feminist_actziya fesztiválon, azután az International Performance Association fesztiválján, Bukarestben. Később lefordítottuk román nyelvre és adaptáltuk több előadásra a „Congregation of the Castoffs” részeként, a bukaresti Nemzeti Kortárs Művészeti Múzeumban. Budapesten először, a Gallery8-ban fogjuk előadni a roma magyar színésszel, Horváth Kristóffal.
Slam Poetry Színész Bobbal
Horváth Kristóf 'Színész Bob' a páros és egyéni Országos Slam Poetry bajnok ad elő klasszikus és saját verseket identitásról és öntudatról.
Mihaela Drăgan
Roma színésznő és drámaíró, aki Bukarestben él és dolgozik. Előadásai fókuszba állítják a színház, a roma identitás és a társadalmi igazságosság közötti kapcsolatot. 2014-ben, több roma színésznővel együtt alapította meg a Giuvlipen Theatre Company-t. Giuvlipen előadásainak feminista alaphangja van, és roma nőkről szól: Del Duma: Mondd el nekik rólam (négy igaz történet roma nőkről, akik korai házassággal néznek szembe), Sara Kali: A fekete Madonna, Heccelés (romák kilakoltatásáról Bukarestben, együtt írtam és adtam elő kilakoltatott roma nőkkel), Gadjo Dildo (a roma nők nem-roma férfiak általi hiperszexualizálásáról, heteronormativitás és szexualitás kérdései a roma közösségekben) és Iovan (tradicionális roma családokról, előre elrendezett házasságokról és a fiatal roma nők vágyairól).
Horváth Kristóf
Budapesten született, ahol él és dolgozik. Színházi és filmszínészként dolgozott, 15 évig színházban (Bárka, Merlin és Karaván), játszott például az 1 hét című rövidfilmben (a diákzsűri díjazottja, mint a legjobb magyar rövidfilm, 2004), Sturmland (látható volt a Berlinalen 2014-ben) és a Gyengébb napok (díjazott, mint a legjobb magyar rövidfilm Magyarországon, 2008). Ezenfelül kétszeres győztese az Országos Slam Poetry Bajnokságnak, alapítója a Tudás hatalom nevű csoportnak, amely egy országos tehetségfejlesztő program, és drámakurzusokat vezet gyerekeknek.
Az előadás angol szövege letölthető innen.